چهارشنبه, خرداد 01, 1398

گروه انفورماتیک سپهر ارائه دهنده خدمات متنوع حوزه وب شامل طراحی سایت میباشد، جهت مشاهده نمونه کارهای طراحی سایت به وبسایت این شرکت مراجعه نمایید.

رایان سرور ارائه دهنده خدمات برتر هاستینگ میزبان مطمئن وب سایت شماست

جراحی وآوی قران

بررسی میزان تاثیر آوای قرآن


چکيده:
این پژوهش تحقیقی نیمه تجربی است که به منظور بررسی میزان تأثیر آوای قرآن کریم بر اضطراب بیماران قبل از عمل جراحی قلب صورت گرفته است. ابزار مورد استفاده در پژوهش سیاهه حالت، رگه اضطرابی برگر، پرسشنامه اطلاعات فردی، چک لیست ثبت علایم حیاتی، برگه ثبت تعداد دفعات و مدت زمان گوش کردن به آوای قرآن کریم است. تعداد 80 نفر از بیماران با توجه به مشخصات نمونه انتخاب شدند. از این تعداد 50 نفر در گروه آزمون تحت تأثیر متغیر مستقل (گوش کردن به آوای قرآن) از بعد از ظهر روز قبل از عمل جراحی تا صبح روز عمل قرار گرفتند و این گروه می توانستند. در این مدت زمان حداقل دو بار و هر بار 15 دقیقه به آوای قرآن کریم گوش کنند و 30 نفر در گروه شاهد قرار گرفتند که تحت تأثیر مداخله پژوهشگر نبوده و تنها از مراقبتهای معمولی بخش جراحی استفاده می کردند. اضطراب دو گروه بعد از ظهر روز قبل از عمل و صبح روز عمل با پرسشنامه چک و لیست ثبت علایم حیاتی سنجیده شد و در پایان نمونه گیری میزان کاهش اضطراب گروه آزمون و شاهد مقایسه شد. در تجزیه و تحلیل یافته های آزمون نشان داد که کاهش میزان اضطراب در گروه آزمون نسبت به گروه شاهد بیشتر است. همچنین میزان کاهش اضطراب با متغیر سن در گروه آزمون رابطه معنی داری نشان داد. در نهایت پژوهشگر نتیجه گرفت که مداخله پژوهش یعنی گوش کردن به آوای قرآن کریم به عنوان یک مراقبت قبل از عمل جراحی قلب سبب کاهش اضطراب روز جراحی می شود.

تاثیر آوای قرآن در هنگام عمل جراحی

 براساس یك پژوهش علمی كه از سوی دکتر نیكبخت سفرآبادی انجام شده است، آوای قرآن كریم باعث كاهش شدت درد بیماران بعد از عمل جراحی شكم می‌شود.
به گزارش خبرگزاری فارس، در این پژوهش كه چكیده‌ای از آن نیز در ماهنامه مسجد منتشر شده است، از 39 بیمار كه در بخشهای جراحی بیمارستان سینا وابسته به دانشگاه علوم پزشكی تهران تحت عمل جراحی شكم قرار گرفته بودند، 20 نفر از آنان برای این آزمون برگزیده شدند.
این بیماران بعد از عمل، هر دو ساعت یك بار دردشان با مقیاس خطی درد به‌همراه بررسی علائم فیزیولوژیك و علائم رفتاری آن اندازه‌گیری شده و برای هر كدام 20 دقیقه آوای قرآن كریم پخش شد. پس از آن مجددا درد بیمار اندازه‌گیری و ثبت شد.
نتیجه این پژوهش نشان داد آن تعداد از بیمارانی كه به آوای قرآن كریم گوش فرا دادند، از نظر كاهش شدت درد در مقایسه با بقیه افراد دارای اختلاف زیادی هستند.
البته این بیماران مجاز بودند كه از خدمات تسكینی رایج و یا داروهای مسكن تجویز شده استفاده كنند، ولی تمام این موارد جهت مقایسه دقیقا ثبت می‌شد.
 
منبع : خبرگزاری فارسطب سنتی و درمان بیماری ها

مشاوره رایگان

تلفن مشاوره

09154457206

09154437206

شبانه روزی

طب جایگزین

رژیم درمانی

طب معصوم (ع)